آزمون تافل (TOEFL) چیست؟

 تافل( TOEFL ) مخفف عبارت  Test of English as a Foreign Language به معنای «یک آزمون زبان انگلیسی به عنوان زبان خارجی» تعریف شده است.
تافل امتحانی کامل از  زبان انگلیسی(آمریکائی – American English) برای افرادی که زبان اصلی شان غیر از انگلیسی بوده است صرفا برای اینکه از این امتحان بگریزسر یا باید در کشوری زندگی کنید که زبان رسمی اش انگلیسی باشد یا در موسسه یا دانشگاهی به زبان انگلیسی درس خوانده باشید. آزمون تافل آزمونی معتبر برای حدود ۷۵۰۰ کالج و دانشگاه و مراکز آموزشی در بیش از ۱۲۰کشور در دنیااست. آزمون تافل (TOEFL) توسط موسسه (ETS) دانشگاه پرینستون (Princeton) در بیش از ۱۵۰ کشور ازجمله ایران در شهرهای مختلفی مانند تهران، آمل، زنجان و.. برگزار میشود.

 اگر قصد شرکت در این آزمون زبان تافل toefl را دارید باید در سطح متوسط یا همان اینترمدیت( Intermediate) و یا سطح  پیشرفته یا همان  Advanced باشید.

 

 

انواع ازمون تافل

 

آزمون تافل به سه قسم برگزار میشود:

تافل CBT : Computer- based Test-  (تافل کامپیوتری). اینآزمون در ایران برگزار نمیگردد لطفا اگر اطلاعی ازین مورد دارید در بخش کامنتها ذکر کنید.

تافل PBT : Paper-based Test – ( تافل کتبی / کاغذی) که در سال شش مرتبه در کشورهای مختلف از جمله کشور خودمان ایران برگزار می شود.

تافل iBT : Internet-based Test – (تافل اینترنتی) این گونه از ازمون تافل جز پرطرفدارترین آمون هاست و در تمام کشورهای دنیا من جمله کشور خودمان ماهیانه شاید تا ۵ بار نیز برگزار گردد. هزینه این آزمون بر حسب دلار متغیر است و در برخی کشور ها ارزان تر محاسبه میشود.

هزینه آزمون تافل

قیمت و هزینه آزمون تافل کاغذی  یا کاغذی در ایران برای سال ۲۰۱۱ میلادی  ۱۶۰ دلار و تافل اینترنتی۱۹۰ دلار آمریکا است.

با یک حساب سر انگشتی اگر دلار امروز را که حدود ۵ هزار تومان است در نظر بگیریم حدود یک میلیون تومان باید برای ازمون تافل در ایران هزینه کرد.

ازمون تافل نمره قبولی خاصی ندارد و بته به موسسه یا کالجی که شما قرار است در ان مشغول به تحصیل شوید میتواند بین ۶۰ تا ۱۱۰ متغیر باشد این آزمون  تافل تنها ۲ سال اعتبار دارد و اگر تا اتمام اعتبار ازمون تافل مشغول به تحصیل نشوید برای شرکت دورباره در یک دانشگاه باید دوباره ازمون تافل دهید.

در حال حاضر بسیاری از موسسات ازمون کتبی را قبول ندارند و میبایست در ازمون اینترنتی تافل شرکت کنید هرچند این موضوع استثنا هم دارد.

آزمون TOEFL IBT

 حال با آزمون تافل ایننترنتی آشنا میشویم:

این  نوع از آزمون در اواخر سال  ۲۰۰۵ معرفی گردید و به معنای کلمه گوی سبقت را از دو نوع دیگر آزمون های تافل ربود. ازمون تافل اینترنتی  اول در کشورهای آمریکا، کانادا، فرانسه، آلمان و ایتالیا امتحان شد و بعد از آن  از سال ۲۰۰۶ به  به کشورهای دیگر نیز راه  خود را پیدا کرد.

این نوع ازمون در تاریخ و ساعت مشخصی شروع میشود و شرکت کنندگان ازمون تافل اینترنتی در صورت غیبت از عودت هزینه نیز بهره نمیبرند، هرچند بازگشت وجه ازمون تافل در شرایطی خاص امکان پذیر میباشد. جنجالی ترین قسمت تافل از نظر بنده SPEAKING تافل میباشد 🙂 .

اعتبار آزمون تافل اینترنتی و کاغذی و نوع دیگرش یکسان میباشد  هرچندآزمون تافل اینترنتی با کاغذی دارای تفاوت هایی است که در زیر به برخی از آن ها اشاره میکنیم:
در گذشته تاکید بسیاری بر گرامر های زبانی داشتند هرچند در آزمون تافل اینترنتی بر مهارت های زبانی تاکید بیشتری میشود.
مدت زمانی بین شرکت در آزمون و گرفتن نتیجه بر روی اینترنت  ده روز تا دو هفته است.

چه هنگامی ازمون تافل برگزار میگردد

ازمون تافل اینترنتی به کرات در یک ماه برگزار می شود و شرکت کنندگان با خیالی اسوده میتوانند در این آزمون شرکت کنند، هر چند برای شرکت مکر در ازمون تافل اینترنتی محدودیت هایی نیز قائل شده اند.
این آزمون با حساب وقت های بریک ماینش حدود ۵ تا ۶ ساعت طول میکشد و دارای ۴ قسمت است. از نظر من SPEAKING تافل اسانترین اما هم زمان سخت ترین قسمت ایت ازمون است .هر بخش همزمان چند مهارت زبانی شما را پوشش میدهند برای مثال در قسمت رایتینگ شما گوش میکنید و سپس نظر خود را مینویسید این امر برای لیسنیگ هم مهم است. در طول این آزمون مداد و کاغذ در اختیار شما قرار میدهند تا به راحتی بتوانید یادداشت برداری کنید اما یادتان باشد در محل ازمون حق هیچ گونه ورود یا خروج مداد پاک کن و یا کاغذ را ندارید مگر در شرایط خاص.

 بخش های مختلف آزمون تافل

درک مطلبشنیداریصحبت کردننگارش
ReadingListeningSpeakingWriting
ریدینگلیسنینگاسپیکینگرایتنگ

بخش درک مطلب (Reading):

 

ازمون تافل

 

قسمت READIN TOEFL خیلی با ورژن قدیمیش تفاوتی ندارد. این قسمت از سه متن علمی یا تخیلی تشکیل شده است که بعد از هر متن تعدادی سوال وجود دارد که باید به آن ها پاسخ دهیم. هر متن بسته به سختی اش بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ کلمه است که بدون پیچیدگی زیادی نسبت به آمون های جیمت و ازمنون جی ار ای میباشد.

نوع سؤالات نیز  همانند ازمون CBT میباشد البته با کمی تغییرات و اضافه شدن چند نوع سوال جدید . در آن شرکت کنندگان باید جدولی را پر کنند یا یک نتیجه‌گیری را تکمیل می کند. در این نوع ازمون شما میتوانید سوالات را رد کنید و در اخر به سوالی که برایتان سخت تر بوده برگردید درست مانند کنکور کاغذی خودمان که اگر در انتها به جواب خود شک میکردیم در انتها به سراغش می رفتیم، همچنین این امکان مهیاست که در انتها جواب هایی که به انها شک داریم عوض کنیم همچنین از یک قسمت کلی میتوانیم تمام سوالات را ببینیم و به سوالی که میخواهیم برویم در واقع بدین منظور که نخواهد شما تک تک سوالات را رد کنید تا از سوال ۵ به ۱۸ برسید.

بخش شنیداری (Listening):

 

ازمون تافل

 

بخش LISTENING TOEFL لیسنینگ تافل مهارت شنیدار شما را به خوبی میسنجد و مانند گذشته تنها به این که شما صداها را میشنوید اکتفا نمیکند و از شما میخواهد که درک خود را نسبت به شنیده ها ابراز کنیداگر SPEAKING تافل شما خوب باشد اینجا زیاد به کارتان نمیاید هر چند بی هیچ هم نیست. بخش شنیداری آزمون تافل اینترنتی (iBT) با نسخه کامپیوتری آن (CBT) تفاوتی چندانی ندارد . این بخش از دو مکالمه و چهار سخنرانی درسی همراه با پرسش‌های متعدد تشکیل شده است. برای این که بتوانید از این ازمون موفق بیرون ایید باید دایره لغات خوبی داشته باشید همچنین به خوبی توانایی درک مطلب خود را بالا ببیرید. اگر شما هم بسیار فیلم و سریال میبینید اما با زیر نویس اینجاست که پای شما هم گیر است.

بخش نوشتاری (Writing):

منابع تافل

این قسمت از ازمون تافل که بارها و بارها در زندگی روزمره با ان دست و پنجه نرم خواهید کرد. بخش رایتینگ تافل خود به دو قسمت تقسیم میگردد:
قسمت (integrated) و قسمت مستقل (independent) که شما میبایست برای هر دو قسمت ا کیبورد تایپ را انجام دهید، این که چه قدر مسلط به تایپ هستید بسیار در سرعت شما تاثیر گزار است، برخی از دوستان معتقدند هر چقدر بیشتر تایپ کنید تاثیر به سزای در نمره شما دارد هرچند عده ای نیز نوشتن بیش از حد را موثر نمیدانند.

 سخت ام اسان! مخصوصا SPEAKING تافل

 

 

SPEAKING تافل

 

 

در بخش اینتگریتد فرد ازمون دهنده باید در ابتدا متن کوتاهی را بخواند (۲۰۰تا ۳۰۰ کلمه) و سپس به یک صوت که مرتبط با متن میباشد گوش فرا دهد. در این هنگام نت برداری جزیی حیاتی از کار شماست و پس از ان باید پاسخ خود را تایپ کنید.شما تنها ۲۰ دقیقه فرصت دارید تا جواب خود را تایپ کنید. اما  بخش مستقل (independent) رایتینگ شبیه قسمت نوشتاری آزمون کامپیوتری تافل می‌باشد؛ در این بخش ۲۰ دقیقه فرصت  دارید تا در مورد موضوعی خاص انشا خود را بنویسید.

بخش گفتاریSpeaking   SPEAKING تافل

این بخش از ازمون تافل دارای ۶ بخش مجزا میباشد که توضیح و تخصص از قسمت ان را بعدا برایتان خواهم گفت اما در کلیات این بخش موارد زیر را باید بدانید
بخش SPEAKING  آزمون تافل دارای قسمت‌های زیر است:

دو تکلیف  (independent) درباره موضوعاتی چون هر چه دل تنگت میخواهد بگو:

شما در قسمت SPEAKING تافل میبایست دو تکلیف تلفیقی (integrated) بر اساس خواندن و شنیدن:

این تکالیف شامل یک متن  و یک لیسنینگ می‌باشد. شما باید اطلاعاتی را که از این دو طریق به‌دست اورده اید را که با نت بردازی نیز همراه بوده است، با هم یکی کنید و در صحبت خود بیانش کنیددر تکالیف بعدی متن هم با صوت ممکن است همرا شود.

شما باید هر چه را که میشسنوید و یا میخوانید را در قالب SPEAKING TOEFL بیان کنید.

جالب است که بدانید مدت پاسخ هر سوال برای شما کمتر از شصت ثانیه است.

از توجه شما متشکریم

امیدوارم که این مبحث درباره ازمون تافل برای شما مفید بوده باشد در پست های اتی درباره منابع ازمون تافل، SPEAKING تافل و منابع ازمون ایلتس و منابع ازمون جی ار ای و منابع ازمون جیمت باشما صحبت خواهیم کرد.  از توجه شما همراهان عزیز ازاد مدیر  که مانند همیشه همراه با بودید کمال تشکر را دارم. منابع تافل را به زودی برایتان میگزاریم. مخصوصا در مورد SPEAKING تافل بسیار با هم صحبت خواهیم کرد. در واقع SPEAKING تافل همزمان بسیار شیرین و همزمان بسیار سخت میباشد.