مدارگرد ماه هندی با افزایش گرما برخورد کرد

دهلی نو، هند (CNN) – دانشمندان چندین ابزار داخل هواپیما را خاموش کرده اند تا از افزایش دمای داخل اولین فضاپیمای ماه بدون سرنشین هند جلوگیری کنند.

برای هند، مأموریت 80 میلیون دلاری کشور را در مسیر مسابقه فضایی آسیایی قرار می دهد که به سرعت در حال توسعه است.

فضاپیمای حامل اولین کاوشگر ماه هند، چاندرایان-۱، از سریهاریکوتا بلند می شود.

میلسوامی آنادورای، مدیر پروژه برای مأموریت ماه به سی‌ان‌ان گفت که دمای هوا در چاندرایان-1 به 49 درجه سانتی‌گراد (120 درجه فارنهایت) افزایش یافته است.

این افزایش زمانی رخ داد که سفینه، ماه — که به دور آن در حال گردش است — و خورشید در یک ردیف قرار گرفتند، پدیده ای که آنادورای گفت غیرمنتظره نبود و احتمالاً تا پایان دسامبر ادامه خواهد داشت.

آنادورایی با رد احتمال آسیب گفت: «ما سیستم‌هایی را که نیازی به روشن شدن ندارند خاموش کرده‌ایم» و افزود که دما اکنون به 40 درجه سانتی‌گراد (104 درجه فارنهایت) کاهش یافته است.

آنادورای گفت که گرمای عرشه Chandrayaan-1 نباید از 50 درجه سانتیگراد (122 درجه فارنهایت) تجاوز کند – اما اصرار داشت که مدارگرد به گونه ای طراحی شده است که تا 60 درجه سانتیگراد (140 درجه فارنهایت) را تحمل کند.

Chandrayaan-1 – Chandrayaan در زبان سانسکریت به معنی «سفینه ماه» است – در 22 اکتبر با موفقیت از جنوب هند پرتاب شد. ویدیو تماشای پرتاب اولین ماموریت ماه هند »

ماموریت دو ساله آن گرفتن تصاویر سه بعدی با وضوح بالا از سطح ماه، به ویژه مناطق قطبی دائماً سایه دار است. به گفته این گروه، این گروه همچنین به دنبال شواهدی از آب یا یخ خواهد بود و تلاش خواهد کرد تا ترکیب شیمیایی برخی از سنگ های ماه را شناسایی کند.

در اوایل این ماه، کاوشگر برخورد ماه از چاندرایان-1 جدا شد و با موفقیت بر روی سطح ماه فرود آمد.

مقامات می گویند که کاوشگر اندازه تلویزیون که با نقاشی پرچم هند مزین شده است، با سرعت 5760 کیلومتر در ساعت (3579 مایل در ساعت) به سطح ماه برخورد کرد.

تبلیغات

قبل از برخورد، داده ها را به Chandrayaan-1 مخابره می کرد، اما قرار نبود پس از آن بازیابی شود.

چاندرایان-1 محموله هایی را از ایالات متحده، اتحادیه اروپا و بلغارستان حمل می کند. هند قصد دارد داده های این ماموریت را با برنامه های دیگر از جمله ناسا به اشتراک بگذارد.

تماما در مورد هند • ناسا

Yareli Estes

دانش آموخته مواد غذایی هاردکور. حلال مشکل لاعلاج متعصب الکل متخصص توییتر پیشرو پرشور اینترنت.

تماس با ما