UNODC هشدار داد که کشت تریاک نزدیک به یک سوم افزایش یافته است

کشت تریاک در افغانستان – آخرین یافته ها و تهدیدهای نوظهور، اولین گزارش در مورد تجارت غیرقانونی تریاک از زمان بازگشت طالبان به قدرت در اوت 2021 است.

مقامات در آوریل 2022، طبق قوانین سختگیرانه جدید، کشت خشخاش و همه مواد مخدر را ممنوع کردند.

تریاک ماده ضروری برای تولید هروئین مواد مخدر خیابانی و کلاس داروهای تجویزی تریاک است که میلیون ها نفر در سراسر جهان برای داروهای ضد درد به آن تکیه می کنند. مواد افیونی نیز به طور فزاینده ای مورد سوء استفاده قرار گرفته اند و باعث ایجاد مشکلات گسترده اعتیاد در کشورهایی مانند ایالات متحده شده اند.

UNODC گفت که برداشت امسال تا حد زیادی از این فرمان مستثنی شده است و کشاورزان در افغانستان اکنون باید در مورد کاشت خشخاش برای سال آینده تصمیم بگیرند، در میان عدم اطمینان در مورد چگونگی اجرای این ممنوعیت توسط طالبان.

کاشت محصول اصلی تریاک 2023 باید تا اوایل نوامبر سال جاری انجام شود.

برزخ مواد افیونی

“کشاورزان افغان هستند گرفتار شدن در اقتصاد غیرقانونی مواد افیونی، در حالی که رویدادهای کشف و ضبط در سراسر افغانستان نشان می دهد که قاچاق مواد افیونی بی وقفه ادامه دارد.غاده ولی، مدیر اجرایی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد، با راه اندازی این نظرسنجی جدید گفت.

“جامعه جهانی باید برای رفع نیازهای حاد مردم افغانستان تلاش کندو تشدید واکنش‌ها برای جلوگیری از قاچاق هروئین و آسیب رساندن به مردم در کشورهای سراسر جهان توسط گروه‌های جنایتکار.»

بر اساس یافته های UNODC، کشت خشخاش در افغانستان 32 درصد افزایش یافته است نسبت به سال قبل، به 233000 هکتار رسید – محصول سال 2022 سومین سطح زیر کشت از زمان شروع نظارت است.

برداشت تریاک در مزرعه خشخاش در بدخشان افغانستان.  تریاک خام قبل از اینکه برای کشیدن سیگار مناسب باشد پخته می شود.

برداشت تریاک در مزرعه خشخاش در بدخشان افغانستان. تریاک خام قبل از اینکه برای کشیدن سیگار مناسب باشد پخته می شود.

هاب در هلمند

کشت همچنان در مناطق جنوب غربی کشور متمرکز بود که 73 درصد از کل مساحت را به خود اختصاص داد و بیشترین افزایش محصول را به خود اختصاص داد.

در ولایت هلمند، یک پنجم کل زمین های قابل کشت به کشت خشخاش اختصاص داشت.

درآمد سه برابر می شود

قیمت تریاک در پی اعلام ممنوعیت کشت در ماه آوریل افزایش یافت. درآمد کشاورزان افغان از فروش تریاک بیش از سه برابر شد، از 425 میلیون دلار در سال 2021 به 1.4 میلیارد دلار در سال 2022.

رقم جدید معادل 29 درصد از کل ارزش سال 2021 بخش کشاورزی است. در سال 2021، ارزش تولید مواد افیونی در مزرعه تنها حدود 9 درصد از محصول کشاورزی سال قبل بود.

با این حال، بررسی UNDP خاطرنشان می کند که افزایش درآمد لزوماً به قدرت خرید تبدیل نمی شود، زیرا تورم در همان دوره افزایش یافته است و قیمت مواد غذایی به طور متوسط ​​35 درصد افزایش یافته است.

بازده پایین می آورد

به دنبال خشکسالی در ابتدای سال جاری، عملکرد تریاک از میانگین 38.5 کیلوگرم در هکتار (کیلوگرم در هکتار) در سال 2021 به 26.7 کیلوگرم در هکتار در سال جاری کاهش یافت که منجر به برداشت 6200 تن – 10 تن در هر هکتار شد. سنت کمتر از سال 2021 است.

برداشت 2022 را می توان به 350-380 تن هروئین با کیفیت صادراتیUNDP گفت: با خلوص 50 تا 70 درصد.

قاچاقچیان شخم می زنند

رویدادهای ضبط شده توسط پلتفرم نظارت بر مواد مخدر UNODC نشان می دهد که قاچاق مواد افیونی از افغانستان رخ داده است. بدون وقفه از اوت 2021 ادامه دارد. مواد افیونی افغانستان حدود 80 درصد مصرف کنندگان مواد افیونی در جهان را تامین می کند.

Kendrick Patel

پیشگام مادام العمر الکل. پزشک بیکن. گورو معمولی تلویزیون نرد قهوه. عاشق توییتر. کاوشگر آماتور

تماس با ما