6 رمان YA که قدرت دوستی نوجوانان را به نمایش می گذارد

اگرچه آنها مجموعه متنوعی از تجربیات، ژانرها و روابط را پوشش می دهند، من متوجه شده ام که داستان های YA عموماً دارای یک موضوع اصلی هستند: دوستی. ایجاد یک خانواده منتخب برای اولین بار – چه یک دوست صمیمی باشد یا یک گروه بزرگ و جدا نشدنی – یکی از پر ارزش ترین، هرچند چالش برانگیزترین بخش های بزرگ شدن است، که دوستی را برای خوانندگان تقریباً در هر سنی به موضوعی مرتبط تبدیل می کند.

سال‌های نوجوانی‌ام با دوستی‌هایم تعریف می‌شد، خوب یا بد – به‌عنوان یک نوجوان عجیب و غریب، چیز دیگری نداشتم. به همین دلیل، من اغلب جذب رمان هایی می شوم که دوستی های پیچیده، آشفته و در عین حال حمایت کننده را برجسته می کنند.

در اینجا شش داستان دیدنی و دوستی YA وجود دارد که همیشه در قلب من جایی خواهند داشت.

هیچ کس مانند زمستان دوستی های پیچیده (در کنار عاشقانه های عجیب و غریب دوست داشتنی) نمی نویسد. در آخرین رمان خود، یک نوجوان جذاب و بی دست و پا، تئو رایت، در حالی که نزدیکترین دوستانش در یک مهمانی خشمگین هستند، جرأت می کند تا از دوستش بخواهد برای مراسم جشن برگزار شود. این پیشنهاد در نهایت به یک فاجعه تبدیل می شود که تئو را وارد یک بحران وجودی می کند. او در ناامیدی خود در یک اتاق خواب خالی در مهمانی سوراخ می شود، اما یکی یکی، اتاق پر می شود از آشنایان بعید که دلایل خاص خود را برای پنهان شدن دارند. این کتاب چالش‌هایی را که در برخی از دوستی‌ها مطرح می‌شود، برجسته می‌کند – در طول داستان، تئو با این که یک دوست عجیب غریب است، با نزدیکان خود تماس می‌گیرد – و مشکلات دیگری که نوجوانان ممکن است با آن‌ها مواجه شده باشند، برجسته می‌شود.

اولین فیلم برنده جایزه موریس Zentner سه نوجوان شهر کوچک در آستانه بزرگسالی را دنبال می کند. هر کدام می خواهند از واقعیت زندگی روزمره در شهر کوچک روستایی خود فرار کنند: لیدیا امیدوار است به شهر نیویورک برود. تراویس می خواهد به رمان های فانتزی مورد علاقه اش عقب نشینی کند. و دیل قصد دارد خود را از افراط گرایی مذهبی و جنایت پدرش متمایز کند. «پادشاه مار» به طور همزمان دلخراش و خنده دار است، اما چیزی که این کتاب را متمایز می کند این است که، اگرچه شخصیت ها با فراز و نشیب های زیادی روبرو هستند، اما همچنان تلاش می کنند یکدیگر را به سوی آینده ای روشن تر سوق دهند.

رمان‌های روهریگ شامل ژانرهای هیجان‌انگیز تا معمایی و ترسناک است. در اینجا، او یک ماجراجویی دزدی “Ocean’s Eleven” – ملاقات با “Hamlet” را می نویسد. «مرگ مو بورها را ترجیح می دهد» داستان یک نوجوان زرق و برق دار به نام مارگو منینگ است که به عنوان یک گربه سارق در کنار تیمی از درگ کوئین های افسانه ای جوان به مهتاب می پردازد. با این حال، زمانی که یکی از مشاغل او تمام خدمه را در معرض خطر جدی قرار می دهد، دچار مشکل می شود. توانایی آنها برای زنده ماندن به دوستی آنها بستگی دارد – بدون اینکه ملکه ای پشت سر بگذارد. این شخصیت‌های فرعی که به خوبی رندر شده‌اند، نشان می‌دهند که چگونه کشیدن – و مجموعه‌ای از دوستان خوب – می‌تواند باعث شود یک نوجوان عجیب و غریب احساس شکست ناپذیری کند.

جودی تلر یک نوجوان خجالتی است که ترجیح می‌دهد با دوستانش تلویزیون تماشا کند تا اینکه بیرون برود، اما یک شب زمانی که مجبور است برای نجات دوستانش ماریتزا و جاکوری که بیش از حد مشروبات الکلی می‌نوشیدند، در یک مهمانی شرکت کند، از منطقه راحتی خود خارج می‌شود. در مهمانی یک برخورد تصادفی جودی را بدون اطلاع ماریتزا و جکوری وارد دنیای “بچه های باحال” می کند، که به این معنی است که او بین دوستان جدیدش و دوستان قدیمی اش سرگردان می شود. چه اتفاقی می‌افتد وقتی از یک دوستی بیشتر می‌شوید و مشتاق چیز جدیدی هستید؟ چگونه می توانید فردی را که زمانی بودید با کسی که اکنون هستید آشتی دهید؟ همانطور که جودی با این سؤالات دست و پنجه نرم می کند، این داستان عجیب و غریب به سن بلوغ نشان می دهد که چقدر دوستی ها می توانند پیچیده باشند.

یکی از تأثیرگذارترین دوستی‌هایی که اخیراً در YA دیده‌ام، در «شش جرثقیل زرشکی»، بین قهرمان فوق‌العاده کشیده لیم، پرنسس شیوری، و نزدیک‌ترین همراهش، جرثقیل کاغذی جادویی به نام کیکی است. این رمان از افسانه های کلاسیک و فولکلور آسیای شرقی استفاده می کند تا داستانی درخشان در مورد شاهزاده خانمی که پس از ناکامی در کنترل جادوی ممنوعه در رگ هایش از پادشاهی اش تبعید شده است، بسازد. روابط خانوادگی در این کتاب پیچیده است، اما یک شریک ثابت او کیکی است، شخصیتی جسور، خوش‌بین و حیله‌گر در نوع خود، که دوستی او برای موفقیت شیوری بسیار مهم است. برای بسیاری از نوجوانان، حمایت یک نفر (یا جرثقیل کاغذی) می‌تواند برای ادامه حرکت به سمت جلو کافی باشد، و دیدن آن بازی پویا در یک فانتزی YA عظیم مانند این لذت بخش است.

«وقتی تو همه چیز بودی» به دنبال بهترین های سابق کلیو و لیلا پس از جدایی دوستی آنهاست (موضوعی که در رمان های YA کمتر مورد بررسی قرار گرفته است). از طریق روایت‌های گذشته و حال، کلیو و لیلا را می‌بینیم که قبل از انفجار دوستی‌شان از هم دور می‌شوند. و درست زمانی که کلیو سعی می کند همه چیز را پشت سر بگذارد، مجبور می شود لیلا را آموزش دهد و بهبودی او را چالش برانگیزتر می کند. وودفولک در نشان دادن غم و اندوه کلیو به خاطر از دست دادن لیلا، قدرت و اعتبار دوستی نوجوانان را حتی در مواقعی که به خطا می رود، تصدیق می کند. اما با ایجاد دوستی‌های جدید و امیدوارکننده، به ما یادآوری می‌شود که اگر برای بخشیدن دیگران – و خودمان وقت بگذاریم – ادامه مسیر می‌تواند یک سفر امیدوارکننده باشد.


فیل استمپر نویسنده «جاذبه ما»، «غرور شهر کوچک» و مجموعه پسران طلایی است.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم