پایان نامه چیست؟

,
پایان نامه

پایان نامه :

پایان نامه یک نتیجه و یا پدیده ای است که دانشجویان در مورد یک موضوع خاص مربوط به رشته خود  انتشار می دهند.

این متن می تواند یک نوع  استدلال از یک موضوع منحصر البفرد، ارائه کردن یک موضوع پژوهشی و تجربی باشد.

در پایان نامه ها دانشجویان یک موضوع را به عنوان سوال مطرح کرده و بعد با استفاده از تحقیقات علمی و پژوهشی  آن را مورد تحلیل  قرار می دهند.

هر دانشجو با استفاده ازدانش قبلی در طول دوره خود و متناسب با رشته تحصیلی که در آن فارغ التحصیل شده است طی چندین ماه و با نظم و انظباط  به بررسی موضوع پایان نامه و نگارش آن می پردازد.

تدوین و نگارش پایان نامه ها چندین ماه طول می کشد و دانشجو موظف است با برنامه ریزی درست پایان نامه خود را تکمیل کند.

برای بهتر انجام دادن نگارش  پروژه و همینطور رسیدن به نتیجه ایده آل ، دانشجو باید موضوع مورد علاقه خود را انتخاب کند و بهترین روش برای پیدا کردن موضوع جستجو برای بهترین سوال است، که پاسخ به این سوال همراه با نحقیق و بررسی ، انجام دادن پایان نامه است.

چگونگی انجام دادن پایان نامه:

start

 

یکی از مهمترین نکات در انجام دادن پایان نامه نگارش صحیح آن است.

در طول انجام پایان نامه هر دانشجو در هر مقطع تحصیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) میتواند دانش خود را محک بزند و همینطور مهارت های چگونگی جمع آوری مطالب ، استخراج ، پیدا کردن منابع معتبر، بسط و گسترش دانش، استفاده از مدل سازی ها و شبیه سازی ها می تواند مهارت های زیادی بدست بیاورد و در طی جلسه دفاع از آن ها استفاده کند.

۱- اولین مرحله از پایان نامه ، انتخاب موضوع دلخواه، انتخاب استاد راهنما، مهارت های تئوری و تجربی دانشجو و غیره است.

یکی از مهمترین نکات و اساسی در پایان نامه توجه به راهبرد ها و موضوعات انتخابی استاد راهنما است. برای بهره بردن از حمایت های استاذ راهنما در جلسه دفاع، حتما موضوعات مورد علاقه استاد راهنما را انتخاب نمایید.

۲- نگارش پروپوزال دومین مرحله از پایان نامه است. دانشجو باید توضیحی از موضوع به صورت کلی ارائه دهد تا هر شخص با تحصیلات آکادمیک بتواند متوجه آن بشود. بدین منظور باید مطالعات کلی از مقاله های داخلی و خارجی ، پایان نامه ها ، کتاب ها و….بشود.

مدت زمان کلی برای انجام پروپوزال ۱ تا ۲ ماه می باشد، که دانشجو بتواند کاملا بر موضوع انتخابی مسلط و بتواند فرضیه ها و اهداف خود را مشخص کند.

دانشجو باید مقالات انتخاب شده ی خود را برای پژوهش از بین مقالات معتبر و مر بوط به ۱ الی ۵ سال اخیر اننتخاب کند.

اگر در حین انجام دادن نگارش  پروپوزال ، دانشجو با مشکل مواجه شد از طرف استاد راهنما مورد بررسی قرار می گیرد  تا اصلاح شده و به تصویب برسد.

۳- تهیه کردن یک فلوچارت و یا یک پلان از پایان نامه که باعث بهتر انجام شدن روند کار گردد.

توصیه میشود پیش از شروع کار پلان مربوطه به استاد راهنما نشان داده شود  تا در صورت بروز مشکل از همان ابتدا جلوی آن گرفته شود و باعث ایجاد دردسر در آینده نشود.

مقاله

مراحل پلان نگارش پلان:

۱- استخراج منابع معتبر و بیشتر ، در این مرحله فصل اول و دوم پایان نامه نگارش می شود.

۲- مبانی تئوری و نظری بررسی می شود و فصل سوم نیز مدل سازی و نگارش می شود.

۳- در پایان نامه های مهندسی ، تحلیل های نرم افزاری تحلیل می شود و در پایان نامه های نظری مطالب و پرسش نامه ها از مطالب بدست می آید، نگارش فصل چهارم در این مرحله انجام می پذیرد.

۴-ارائه کردن پیشنهادات  و نظرها و جمع بندی مطلب ها در فصل پنجم انجام می پذیرد.مراحل کلی یک پایان نامه به صورت متوسط بین ۸ تا ۱۰ ماه به طول می انجامد.

۴- در پایان نامه ها دقت داشته باشد که دانشجو باید به صورت مستمر و پی در چی با استاد راهنمای خود در ارتباط باشد.

بهتر است دانشجو به صورت نگارش  فصل به فصل انجام پروژه با استاد در تماس باشد و استاد با مشاهده روند کار از بروز مشکلات و سردرگمی ها جلوگیری کند و اگر قسمتی نیاز به اصلاح داشت برطرف شود تا از هدر رفتن زمان نیز جلوگیری کند.

 

books

تفاوت پایان نامه ی کارشناسی ارشد و پایان نامه ی دکتری:

دانشجویان چه در داخل و چه در خارج از کشور برای رسیدن به درجات علمی بالاتر و پیشرفت تحصیلی باید بسیار تلاش کنند  و یکی از موارد مهم در این امر پایان نامه های دانشجویی است که نمره آن روی سرنوشت دانشجویان تاثیر زیادی دارد. پایان نامه های دکتری به مراتب پر بارتر و مفصل تر از پایان نامه های کارشناسی ارشد هستند.

در پایان نامه های دکتری ، اساتید پروپوزال مفصل تر ی از دانشجو انتظار دارند تا تشریح بهتری از موضوع را به آن ها بدهد.در پایان نامه های کارشناسی  پروپوزال خلاصه تر و کار بیشتر پژوهشی است، این دانشجویان چون تا بحال کار پژوهشی انجام نداده اند و فقط به روش تحقیق کار کرده اند نیاز به مشاور و راهنمای بیشتری نسبت به دانشجویان دوره دکتری دارند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *