چطور پایان نامه بنویسم(قسمت اول)

, , ,

داستان یک پایان نامه و نگارش پایان نامه از آزاد مدیر شروع شد

در اینجا می‌خواهم یک توضیح کلی راجع به پایان­نامه بدهم. شما باید بدانید پایان­نامه در رشته‌های مدیریتی و علوم انسانی چیست و چرا ما باید آن را انجام دهیم و شامل چه مواردی می‌شود؟ دانستن این موارد همانطور که قبلاً گفتم یک دید کلی به شما می‌دهد.

 

پایان­ نامه شامل پنج فصل است و تک تک این فصل ها باید به دقت و پشتکار فراهم شوند چراکه اثر نهایی به نحوی نشان دهنده ی روحیه پژوهشی شماست و نباید از آن به آسانی عبور کرد.

فصل اول

فصل اول کلیات تحقیق است که خود شامل چند مبحث می‌شود که به ترتیب به این صورت است:

مقدمه، بیان مسئله، اهمیت و ضرورت تحقیق، فرضیه‌ها، اهداف تحقیق (کلی و جزئی)

این فصل اول یا کلیات تحقیق همان پروپوزال است اما با جزئیات بیشتر؛ یعنی همان پروپوزالی که تصویب می‌کنید را در همین فصل اول می‌گنجانید.

با این تفاوت که بخشی از مطالبی که در پروپوزال آمده است را حذف می‌کنید و بعضی منابع و مسائل دیگر را به آن اضافه می‌کنید.

فصل اول معمولاً بین پنج تا بیست صفحه است. هر چه قدر که پایان­نامه و موضوعتان جدیدتر و به ­روزتر باشد ممکن است تعداد صفحات این فصل کمتر شود. زیرا منابع موجود برای چنین موضوعاتی در سطوح آکادمیک کمتر خواهد بود.

فصل دوم

چگونه پایان نامه بنویسمفصل دوم مروری بر ادبیات تحقیق و پیشینه­ی تحقیق است. اگر آنچه را که در درس روش تحقیق پاس کرده‌اید به یاد داشته باشید، ما یک مقاله پایه را انتخاب می‌کردیم و با این مقاله پایه کار خود را آغاز می‌کردیم.

بهترین شیوه شروع این فصل استفاده از مقاله پایه یا بیس است. به این ترتیب که شما مقاله‌ی بیس خود را تشریح می‌کنید و تک تک جزئیاتی که در آن آمده است و پیشینه­ی تحقیق را می­آورید.

به این صورت که وقتی فصل دوم را باز می‌کنید خواهید دید که هر خطی که نوشته شده است، یک منبع یا رفرنس دارد و هرکدام از این منابع، یک مقاله یا پایان­ نامه هستند. شما می‌توانید به این منابع رجوع کنید و برداشت خود را از آنها بنویسید.

طولانی‌ترین و وقتگیرترین قسمت پایان­ نامه هم همین فصل دوم آن است که مروری بر ادبیات تحقیق و پیشینه‌ی تحقیق است.

در پروپوزال خود بسیار کوتاه به این پیشینه تحقیق و ادبیات تحقیق اشاره‌ای کرده‌اید اما در فصل دوم می‌خواهیم به صورت کامل و مفصل آن را توضیح دهیم.

برای مثال، شما چند واژه‌ی کلیدی دارید؛ مانند مدیریت منابع انسانی. شما باید تمام تئوری‌هایی که پشت این کلیدواژه هست را تشریح کنید و بگویید چه کسانی در گذشته چه در ایران و چه در خارج از ایران روی این کلیدواژه کار کرده‌اند و هدفشان چه بوده است و به چه نتیجه‌ای رسیده‌اند، که بهترین نوع آن همان طور که عارض شدم همان مقاله پایه یا بیس است.

معمولاً برای انجام این فصل دوم کسی که مبتدی است باید حدود سه هفته تا یک ماه و یک هفته وقت بگذارد تا کامل شود.

دوستان آزاد مدیر  یادتان باشد حین نوشتن این فصل رفرنس دهی را فراموش نکنید.

هرآنچه که می‌نویسید باید با مرجع باشد و در غیر این صورت از اعتبار کار شما کاسته خواهد شد.

 

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *