نظر | نتانیاهو جامعه اسرائیل را متلاشی می کند

به همین دلیل است که جنبش اعتراضی علیه این کودتای قضایی به قوت خود ادامه می دهد. اسراییل مجارستان نیست، جایی که رهبر می تواند خودکامگی را در گلوی مردم فرو کند. شنبه شب، جمعیت انبوهی در مرکز تل آویو تجمع کردند تا از جمله سخنان ایهود باراک، نخست وزیر سابق و رئیس ستاد ارتش را بشنوند. باراک نمی توانست واضح تر از این که این لحظه وجودی برای اسرائیل است.

باراک گفت، در چند هفته آینده، اگر ائتلاف نتانیاهو این “قوانین جدید دیکتاتوری” را تصویب کند، آنها “توسط دادگاه عالی” به عنوان غیرقانونی لغو خواهند شد. وقتی این اتفاق بیفتد و دولت اقداماتی را برای لغو برخی از احکام دادگاه عالی انجام دهد، چهار “دروازه بان” کلیدی امنیت اسرائیل – رئیس ستاد نیروهای مسلح و روسای موساد، شین بت و پلیس – خواهند داشت. تصمیم بگیرید که از چه کسی دستور بگیرید. باراک گفت: «این یک بحران بسیار شدید قانون اساسی ایجاد خواهد کرد.

وی افزود: «اگر از آستانه عبور شود و قوانین دیکتاتوری به اجرا گذاشته شود، مسئولیت به عهده ما شهروندان کشور خواهد بود. ما باید از سنتی که گاندی در 80 سال پیش در هند و مارتین لوتر کینگ 60 سال پیش در ایالات متحده ایجاد کردند، پیروی کنیم تا مسیر نافرمانی مدنی غیرخشونت آمیز را طی کنیم. … این حق و حتی وظیفه شهروندان است زمانی که دولت آنها به گونه ای عمل می کند که قواعد بازی را زیر پا بگذارد و برخلاف هنجارهای اساسی و نظام ارزشی کشور باشد.

سرانجام، چیز دیگری که قبلاً هرگز ندیده بودم: یک بررسی واقعیت ترسناک از یکی از داغ ترین استارت آپ های اسرائیل.

روز دوشنبه، Assaf Rappaport، مدیر اجرایی و یکی از بنیانگذاران Wiz، یک استارت آپ امنیت ابری، اعلام کرد که Wiz به تازگی 300 میلیون دلار در دور سرمایه گذاری سری D با ارزش 10 میلیارد دلار جمع آوری کرده است. به طور معمول، این خبر بسیار خوبی برای اسرائیل نیز بود، اما راپاپورت گفت که شرکت او نمی تواند اتفاقات دیگری را که در این کشور می گذرد نادیده بگیرد.

Cornelius Mcgrath

درونگرا. قهوه خور. کاوشگر. متخصص تلویزیون بشارت بیکن لاعلاج. طرفدار فرهنگ پاپ

تماس با ما