مدیریت صنعتی چیست ؟اهداف،سرفصل هاو آینده شغلی آن

,
مدیریت صنعتی

در پست های گذشته به معرفی رشته مدیریت پرداختیم . در این پست شما را با مدیریت صنعتی و نحوه پیداش و آینده شغلی و سرفصل های این رشته آشنا خواهیم کرد پس تا انتهای این پست با ما همراه باشید.

تاریخچه واهداف مدیریت صنعتی

در دهه ۱۳۳۰ با به وجود آمدن رکود اقتصادی در صنایع و مواجه شدن  با بحران هایی در صنعت کشور مطالعاتی صورت گرفت .نتایج تحقیقات و مطالعات صورت گرفته حاکی از این امر بود که حتی میزان جسارت و ریسک پذیری افراد و نهادها نیز قادر به حل کردن مشکلات برای بهبود روند و بازدهی آن نمی تواند باشد .چراکه در این میان روش های سنتی و متداول شده یکی از عوامل بازدارنده در این امر بود.اما با مطرح شدن ایده سازمان هایی جهت تربیت نیروی متخصص و همچنین تجهیز آنها به  ابزار لازم درهای تازه ای به روی وضعیت بحرانی صنایع گشوده شد .این سازمان در دهه ۱۳۴۰ شکل گرفت که گام اولی در راستای توسعه صنعت کشور بود . در پیمودن این مسیر از توانایی و دانش متخصصان حارجی بهره گرفته شد که با توجه به ضرورت حضور کادر ایرانی متخصص را پیشنهاد کردند .

نحوه پیداش سازمان مدیریتی

باتوجه به نیاز و وضعیت بحران های پیش آمده سازمان فوق تحت عنوان « سازمان مدیریت صنعتی »  فعالیت خود را آغاز کرد و پا به عرصه عمل گذاشت . در این راستا آقای « مهندس نیازمند » به عنوان اولین مدیرعامل سازمان منصوب شد . اعضای هیئت مدیره ی سازمان که شامل نمایندگان سازمان برنامه و بودجه ، وزارت صنایع و اتاق صنایع و بازرگانی بودند. آزمایشگاه های وابسته به این مرکز نیز تبدیل به مرکز وصنایع استاندارد فعلی شد .

راهی آغاز شد که شکل و هدف آن سرلوحه و انگیزه ای برای ادامه ی قدرتمند مسیر شد .

مدیریت صنعتی

در سالهای ابتدای شروع فعالیت سازمان از خدمات و مشاوران خارجی به خصوص «یونیدو » که وابسته به سازمان ملل بود استفاده می کرد. این سازمان توانسته بود علاوه بر ارائه دادن خدمات که از قبل به عنوان اهداف اصلی سازمان مد نظر بود ، در راستای انتقال تکنولوژی نیزخود را به دنیا معرفی کند و در این راستا گامی بردارد .

اما در ابتدای شروع فعالیت ها مشکلات زیادی پیش رو بود . یکی از عمده ترین آنها رفع تضادهای موجود بین «خدمات ارشادی » و  «خدمات حرفه ای » بود . بعد از مدتها کار و فعالیت سازمان کم کم به این نتیجه دست یافت که ارائه خدمات رایگان مشکلاتی را برای ۲ طرف ایجاد میکند .

«پیامد های سوع آن پایین آوردن خدمات سازمان به کمترین سطح است»

 

راهکارهای مقابله با مشکلات اولیه

پس  برای رفع این مشکل چاره ای اندیشیده شد . راه حل پیشنهادی این بود که در مقابل دریافت خدمات مبلغی را به عنوان هزینه پرداخت کنند . همانند ارتباطی که بین یک خریدار و فروشنده در معاملات برقرار است .آقای مهندس نیازمند به ریاست هیئت مدیره سازمان و معاونت وزارت صنایع منصوب شد .همچنین  آقای مهندس جمشید قره جه داغی به عنوان مدیرعامل سازمان مشغول به کار شد . اما سازمان همچنان از نظرات کارشناسان خارجی  استفاده میکیرد .از جمله این افراد  « راسل ایکاف » که از کارشناسان درجه اول بین المللی بودرا می توان نام برد .با پیگیری این رفتارها ، روال سازمان از حالت وظیفه ای و سنتی خارج شد . سازمان یک ساختار ماتریسی و نوآوری شده را تجربه کرد.

از مزیت های این روش می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • سرعت بالا
 • کم شدن خطای انسانی
 • و از همه مهمتر سهولت کاراست.

این روند همچنان ادامه می یافت. پس از انقلاب اسلامی وبعد از در دوران جنگ مسائل و مشکلات زیادی به وجود آمده بود.اما سازمان توانست به پایداری و حیات خود ادامه دهد. به عنوان تنها موسسه ی خود اتکای ارائه دهنده ی خدمات مدیریت توانست فعالیت های خود را ادامه دهد . با پایان یافتن جنگ و از بین رفتن شرایط خاص ناشی از آن ،سازمان برای گسترش فعالیت های خود از بین مشاوران و کارشناسان ایرانی و خارجی اقدام به جذب نیرو نمود . این چنین بود که هر روز گامی در جهت پیش برد اهداف فراتر می گذاشت .

 

اهمیت و لزوم رشته مدیریت صنعتی

مدیرت صنعتی

 1. سازمان دهی آشفتگی ها و نابسامانی های موجود در موسسات بازرگانی .که این امر ناشی از عدم رعایت اصول مدیریتی است .
 2. از مزایای یک مدیریت صحیح شناخت دقیق مشکلات اقتصادی و بازرگانی و تلاش در صدد رفع آن است .
 3. آگاهی یافتن از جدیدترین پیشرفت های مدیریتی و کاربردآنها در جامعه باتوجه به نیاز هر بعد از مشاغل است .
 4. اعمال ضوابط وقوانین در سازمانها و امور بازرگانی و صنعتی جهت اجرای درست وبهتر امور .

 

 سرفصل ها و دروس مدیریت صنعتی

تعداد کل واحد های درسی این رشته ۱۳۴ است به شرح زیر :

 • دروس تخصصی ۳۸ واحد
 • دروس اصلی ۲۷ واحد
 • دروس پایه ۳۸ واحد
 • دروس اختیاری ۱۱ واحد
 • دروس عمومی ۲۰ واحد

در تصاویر زیر سرفصل های  رشته مدیریت صنعتی  را مشاهده خواهید کرد . گفتنی است سرفصل های فوق طبق چارت وزارت علوم است . محتوای درسها باتوجه به نظرات مدیران  راهنما و اساتید ممکن است شامل تغییرات جزئی شود .

سرفصل های دروس عمومی

سرفصل های دروس عمومی مدیریت صنعتی

 

سرفصل های پایه مدیریت صنعتی

دروس پایه رشته مدیریت صنعتی

 

دروس اصلی مدیریت صنعتی

دروس اصلی رشته مدیریت صنعتی

 

دروس اختصاصی مدیریت صنعتی

دروس اختصاصی رشته مدیریت صنعتی

 

دروس اختیاری مدیریت صنعتی

دروس اختیاری رشته مدیریت صنعتی

 

آینده شغلی این رشته

هدف از این رشته در دوره ی کارشناسی تربیت نیرویی است که بتوانند در حوزه ی کاری خود درباره ی جریانات کاری بیندیشیند.در مواقع مواجه شدن با مشکلات تصمیم گیری های درست و مناسبی را اتخاذ نمایند. بنابراین انتظار می رود فارغ التحصیلان این رشته با آگاهی و شناخت از سازمان ، تئوریهای مدیریت سازمانی ، تکنیک های رفع مشکلات را بیایند. این افراد می توانند در سازمان ها در بخش هایی که وظایف مختلفی در سطوح کارشناسی دارند همکاری کرده و در بهبود و ثمر بخشی آن نهاد ها مثمر ثمر باشند .به عبارت دیگر فارغ التحصیلان این رشته می توانند در بخش های مدیریت تولید – کنترل کیفیت – مرغوبیت کالا و قسمت تجزیه و تحلیل کمی مسائل صنعتی و تولیدی مشغول به کار شوند .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *