فرار از سودان: تنها در خانه، با هواپیماهای جنگی بالای سر

او که نگران این بود که چگونه از پسر پنج ساله و دختر سه ساله خود محافظت کند، گفت: “شب را با ترس گذراندم، نمی توانستم از خانه بیرون بروم، زیرا مردم در همه جا کشته می شدند.”

او که از صدای تیراندازی و پرواز هواپیماهای جنگی بر فراز سرش وحشت زده بود، سعی کرد با همسرش در محل کار تماس بگیرد، اما از دوستانش یاد گرفت که او به ضرب گلوله کشته شده بود.

من شب را در ترس گذراندم و نمی‌توانستم از خانه بیرون بروم، زیرا مردم در همه جا کشته می‌شدند. عرفه

زمانی برای عزاداری نیست

او بدون هیچ زمانی برای عزاداری و بدون برنامه مشخص، به همراه دو فرزند خردسالش از خارطوم در تلاشی ناامیدکننده برای فرار فرار کرد. او با اتوبوس به مدنی رسید، شهری در 135 کیلومتری جنوب شرقی خارطوم، جایی که یک مرد محلی به آنها پیشنهاد کمک کرد تا کشور را ترک کنند.

آنها به همراه پنج نفر دیگر به بندر سودان، بندر اصلی شرقی کشور منتقل شدند. از آنجا آنها یک روز کامل پیاده روی کردند قبل از یافتن وسایل نقلیه به سمت مرز مصر.

“من بودم ترسیده، خسته و بی امیدوی با اشاره به اینکه 80 ساعت را بدون آب و غذا سپری کرده است، گفت. «جاده سخت بود و صدای شلیک ممتد کر کننده بود. فکر نمیکردم بتونیم بچه هایم را در آغوش گرفته بودم، از جنگ، سفر به پناهندگی و راه طولانی پیش رو می ترسیدم.»

بحران سودان – واکنش در کشورهای همسایه

جای دیگری برای رفتن نیست

پس از عبور از مرز، در نهایت به قاهره رانده شدند و در میدانی در شهر ناآشنا رها شدند. عرفه و فرزندانش که جای دیگری برای رفتن نداشتند، شب را در خیابان سپری کردند.

عرفه گفت که صبح یک زن اهل سودان جنوبی از آنجا می گذشت و او را دید.

او به من توصیه کرد که به دفتر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل بروم و در آنها ثبت نام کنماو گفت، وی افزود که خانواده اش اکنون برای کمک در آژانس ثبت نام کرده اند و با این زن مهربان سودانی جنوبی زندگی می کنند.

هزاران پناهجو برای فرار از خشونت در سودان از مرز به چاد عبور می کنند.

© UNHCR/Aristophane Ngargoune

هزاران پناهجو برای فرار از خشونت در سودان از مرز به چاد عبور می کنند.

ما با پناهندگان با هم هستیم

مانند سایر کشورهای همسایه سودان که تحت تأثیر درگیری قرار گرفته اند، مصر در حال حاضر میزبان جمعیت زیادی از پناهندگان است.

با توجه به اینکه عملیات کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در این کشورها به شدت کمبود بودجه دارد، آژانس پناهندگان گفت که افزایش حمایت برای پاسخ به نیازهای بشردوستانه کسانی که از خشونت فرار می کنند، حیاتی خواهد بود.

این شامل حدود 60000 نفر از ساکنان خارطوم می شود که برای امنیت از شهر فرار کرده اند.

ما با هم، دست به دست، با پناهندگان، به آنها گوش می دهیم – راندا عثمان، UNHCR

راندا عثمان، یک افسر میدانی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) اطلاعاتی را از اردوگاه پناهندگان شاغاراب در شرق سودان ارائه کرد.

علیرغم درگیری‌های جاری، ما دست به دست هم در کنار پناهندگان هستیم و به صحبت‌های آنها گوش می‌دهیم. بودن با افرادی که در همه شرایط به آنها خدمت می کنیم در سودان،” او گفت.

در بحبوحه حملات هوایی، حملات مسلحانه و جنگ شهری، بیش از 100000 سودانی قبلاً به کشورهای همسایه گریخته‌اند، و داستان‌های دلخراش آنها منعکس کننده مصیبت ده‌ها هزار نفر دیگر است که از زمان شروع جنگ شدید بین گروه‌های نظامی رقیب در 15 دی ماه، دیوانه‌وار در حال فرار هستند. آوریل.

هرج و مرج ویرانگر

برای مروه که صبح آن روز در خانه شان نزدیک فرودگاه خارطوم برای پسر 11 ماهه اش صبحانه درست می کرد، زندگی در یک لحظه تغییر کرد. این کارمند بشردوستانه در آن روز شنبه برنامه ریزی کرده بود تا از سفری که پیش از جشن عید به سر می برد، از شوهرش به خانه استقبال کند.

در عوض، پس از چند روز از هرج و مرج ویرانگر، تیراندازی و خشونت، او از خیابان های درگیری عبور کرد تا راهی برای فرار پیدا کند.

با گرفتن چند وسیله، از جمله مقداری دارو و مقداری لباس، او به هزاران خانواده دیگر پیوست فرار برای امنیت

او گفت که سفر او از خارطوم به مصر ترکیبی استرس‌زا و طاقت‌فرسا از گرما، گرسنگی، ترس، شب‌های بی‌خوابی و نیش پشه بود.

مروه گفت حالا در جای امنی او احساس درماندگی می کند، نمی تواند به کسانی که عقب مانده اند کمک کند.

او گفت: “به عنوان فردی که در زمینه بشردوستانه کار می کنم، دیدن این وضعیت برای من بسیار سخت بود اما نمی توانم کمکی کنم.” “شوهرم هنوز در کاسالا است و ما نمی دانیم چگونه دوباره به هم می رسیم. ما همچنان در تلاش هستیم تا این موضوع را حل کنیم.”

فرار بدون هیچ چیز

ما از سودان به سمت چاد فرار کردیمحلیمه عیساخ عمر، که اکنون پناهنده است، گفت. “ما می خواهیم در امنیت باشیم. امنیت وجود ندارد. ما بدون هیچ چیز آمدیمنه حتی غذا یا چیزی برای نوشیدن.»

داستان‌های عرفه، مروه و حلیمه منعکس‌کننده داستان‌های تقریباً 21000 سودانی است که به چاد همسایه پناهنده شدند. بر اساس گزارش های سازمان ملل، 10000 سودانی دیگر به جمهوری آفریقای مرکزی گریخته اند و تا روز پنجشنبه 47000 نفر به امن در مصر فرار کرده اند.

به گفته آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) و دیگر نهادهای سازمان ملل، در این کشورها و همچنین همسایه اتیوپی و سودان جنوبی، هزاران مرد، زن و کودک در حال ورود هستند که برخی پس از سفرهای پرخطر.

کمک به تعداد فزاینده پناهندگان

دومین کشور بزرگ میزبان پناهجویان آفریقا، سودان میزبان بیش از 1.14 میلیون پناهنده است. کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) گفت که قبل از شروع درگیری، بیش از 3.7 میلیون نفر در داخل کشور آواره شده بودند، و اکنون تعداد بیشتری از آنها وجود دارد.

از آنجایی که جناح های نظامی متخاصم بارها توافقات آتش بس شکننده را زیر پا گذاشته اند، چندین آژانس سازمان ملل می گویند که تعداد پناهندگان همچنان رو به افزایش خواهد بود.

سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) در حال حاضر در حال ضبط است روزانه بیش از 1000 ورود به اتیوپی، که اکثریت – 39 درصد – اتیوپیایی های بازگشته هستند و 17 درصد اتباع سودانی و اتباع کشورهای ثالث از بیش از 50 کشور دیگر هستند.

راغویر شارما که در سال 2021 از هند به سودان نقل مکان کرد، در ابتدای درگیری در یک کارخانه فولاد خارج از خارطوم کار می کرد. برای یک هفته کامل، گروه های مسلح روزانه وارد این محل شده بودندوی گفت: غارت و شلیک بی رویه اسلحه، گروگان گیری و مطالبه خودرو و تلفن همراه اخبار سازمان ملل.

برنامه ریزی کردیم او گفت که به محض ورود گروه‌های مسلح به مهمان‌خانه اجازه ورود آنها را نمی‌دهیم. تا زمانی که وسایل نقلیه و تلفن همراه داشتیم، جانمان در امان بود.»

او که از تخلیه شدنش قدردانی کرد، گفت امیدوار است وضعیت سودان به زودی به حالت عادی بازگردد.

زنان و کودکان پس از عبور از کوفرون، روستای چاد واقع در مرز چاد و سودان، استراحت می کنند.

زنان و کودکان پس از عبور از کوفرون، روستای چاد واقع در مرز چاد و سودان، استراحت می کنند.

یک “طوفان کامل”

سازمان ملل تخمین می زند که به اندازه 270000 سودانی می تواند در نهایت از هفت مرز بین المللی عبور کند ملت 48 میلیونی – سومین کشور بزرگ آفریقا.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل روز پنجشنبه گفت که این آژانس است انتظار خروج 860000 پناهنده را دارد و بازگشت کنندگان از سودان.

برنامه جهانی غذا (WFP) نسبت به “یک طوفان کامل” در چاد هشدار داد، جایی که هجوم پناهجویان هفته‌ها قبل از شروع فصل کم‌چرب بین برداشت‌ها رخ می‌دهد، که انتظار می‌رود حدود 1.9 میلیون نفر را در ناامنی شدید غذایی قرار دهد.

این آژانس گفت که بارش‌های شدیدی که تقریباً در همان زمان می‌رسند، که بخش‌هایی از بیابان را به رودخانه تبدیل می‌کند، مانع از ارسال کمک‌های غذایی کلیدی به پناهندگان و سایر گروه‌های آسیب‌پذیر می‌شود.

این یک طوفان کامل استپیر هونورات، مدیر کشور و نماینده برنامه جهانی غذا در چاد، گفت. “فصل لاغر در ژوئن در راه است، و فصل بارانی که تمام آن مناطق را قطع خواهد کرد.”

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد و شرکای آن با فرار پناهندگان از جنگ در سودان، حمایت خود را در چاد افزایش دادند

همه چیز در یک چشم به هم زدن گم شد

داستان‌های مردم سودان تصویری تلخ از چگونگی درگیری می‌تواند فوراً زندگی‌ها را از بین ببرد.

یک دختر 16 ساله سودانی توانسته بود از مرز چاد عبور کند و در امان باشد.

او گفت: “من دوست دارم به کشورم برگردم.”اما به شرطی که در آنجا امن باشیم

در حالی که بسیاری توانسته اند از جنگ فرار کرده و به امنیت برسند، عرفه گفت که آینده خانواده او به دور از امنیت است.

من نمی توانم باور کنم که اکنون اینجا در مصر هستم، اما من هنوز از همه چیز می ترسمعرفه گفت. “من به کمک نیاز دارم. من از آینده می ترسم. خانه، شوهرم و کشورم را در یک چشم به هم زدن از دست دادم. من هم نمی خواهم بچه هایم را از دست بدهم. من می خواهم آنها در امان باشند.

سازمان ملل در عمل

در سراسر شهرهای مرزی در کنار سودان، آژانس های سازمان ملل برای کمک به نیازمندان تلاش می کنند. در اینجا تصویری از برخی از اتفاقاتی که در زمین اتفاق می افتد را مشاهده می کنید:

  • در چاد و سودانآژانس های سازمان ملل بیش از 70000 اقلام کمکی اصلی را از ذخایر جهانی خود می آورند.
  • در مصر، سازمان ملل در حال انجام یک ماموریت ارزیابی در مورد نیازهای مردم فراری از سودان است.
  • سازمان ملل و هلال احمر مصر در حال تحویل هستند آب، غذا، ویلچر و بسته های بهداشتی و بهداشتی برای تازه واردان.
  • یک حساب رسانه اجتماعی و وب سایتی که توسط کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل اداره می شود، اطلاعات به روزی را برای پناهندگان در مصر ارائه می دهد.
  • کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل یک مقدماتی را آغاز کرد طرح منطقه ای بین سازمانی واکنش به پناهندگان روز پنجشنبه برای رفع نیازهای فوری مالی در اسرع وقت، که به 445 میلیون دلار برای حمایت از آوارگان تا اکتبر نیاز دارد.
  • در گذرگاه های مرزی، صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) اقلام ضروری را در اختیار خانواده ها قرار می دهد و خدمات پزشکی
  • IOM خدمات پشتیبانی مانند حمل و نقل و اسکان پناهندگان و عودت کنندگان را در مناطق مرزی، جایی که آژانس راه اندازی کرده است، ارائه می کند. مراکز ترانزیت.
  • صندوق جمعیت سازمان ملل متحد (UNFPA) به حمایت از شرکای خود ادامه می دهد مراقبت های بهداشتی نجات دهنده زندگی، توزیع لوازم برای زایمان ایمن و مدیریت فوریت های زایمان از طریق شبکه ای از ماماها.
  • برنامه جهانی غذا در منطقه کمک می کند و فوراً برای ادامه بودجه اضطراری از جمله حداقل 145.6 میلیون دلار درخواست می کند. حمایت از پناهندگان تازه وارد و موجود در چاد، همراه با جوامع میزبان.
اقلام غیرغذایی در کوفرون، روستای چاد واقع در مرز چاد و سودان توزیع می شود.

اقلام غیرغذایی در کوفرون، روستای چاد واقع در مرز چاد و سودان توزیع می شود.

Sam Mcknight

دانشجوی آماتور. مجموع ماون سفر. کارشناس مواد غذایی بیکن نرد. کارآفرین. فن آبجو. عاشق فرهنگ پاپ

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyخبربهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانdigital currency tutorialdigital currency channelدانشگاهبهترین سالن زیبایی اصفهانGuide to buying household appliances