سازمان مردم نهادNGO چیست ؟این نهاد چگونه به وجود می آید ؟

,
سازمان مردم نهادNGO چیست ؟این نهاد چگونه به وجود می آید ؟

در بحث معرفی مدیریت شهری از نهادی تحت عنوان NGO سخن به میان آمد . در این می خواهیم بدانیم NGO یا به عبارتی سازمان مردم نهادNGO چیست ؟

پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید …

 معرفی سازمان مردم نهادNGO

معرفی سازمان مردم نهادNGO

معرفی

سازمان مردم نهاد یا سمن یا (Non governmental organization) که به اختصار NGO خوانده می شود نهادی است که به صورت مردمی و جدا از ساختار دولتی اداره می شود . سازمان های مردم نهاد NGO  نامی آشنا در تمامی کشور هاست . این نهاد در هر کشور طبق فرهنگ  و نیاز آن جامعه شکل می گیرد . این در حالیست که بسیاری از افراد آشنایی چندانی با این سازمان ندارند و گاها بسیاری از افراد از وجود چنین نهادی و وظایف و ویژگی های آن بی خبرند.

 

 

تاریخچه سازمان مردم نهادNGO

انجمن های مردم نهاد از گذشته تا کنون حضور داشته و حتی در سطح بین المللی نیز در حال افزایش بوده اند. یکی از این سازمان ها صلیب سرخ جهانی است . این سازمان در سال ۱۸۶۳ شکل گرفت . عبارت “سازمان های غیر دولتی ”  با تاسیس سازمان ملل متحد در سال ۱۹۴۵ که مفاد آن در ماده ۷۱ از فصل ۱۰ منشور سازمان ملل آمده است به وجود آمد.

تاریخچه سازمان های مردم نهاد

تاریخچه سازمان های مردم نهاد

 

با مطرح شدن فرآیندهایی چون جهانی سازی در قرن بیستم سازمان های مردم نهاد اهمیت بیشتری یافت . جهانی سازی از دیدگاه کارشناسان امور بین المللی بر یکپارچگی مردم جهان در یک زمین واحد دلالت می کند .

 

تاریخچه سازمان های مردم نهاد

تاریخچه سازمان های مردم نهاد

برطبق این دیدگاه هیچ حادثه و رخدادی در هیچ نقطه ای از سیاره زمین نمی تواند کم اهمیت خوانده شود . در صورت کم اهمیت تلقی کردن آن امکان حل بسیاری از مشکلات در کشور میسر نبود . در این میان نیز معاهدات بین المللی و سازمان های بین المللی از جمله سازمان تجارت جهانی بیشتر تمرکز خود را در راستای منافع موسسات مالی بزرگ منسجم کرده بود .به تعادل رسیدن وضع سازمان های غیردولتی  با شعار تاکید بر مسائل بشر دوستانه شکل گرفت .

این سازمان ها با هدف کمک به توسعه پایدار تاسیس شدند . نمونه بارز این امر اجلاس اجتماعی بود.

 

ویژگی سازمان های مردم نهادNGO

ویژگی های سازمان های مردم نهاد

ویژگی های سازمان های مردم نهاد

-غیردولتی بودن(Non-Governmental) :

این امر بدان معنی است که براساس تصمیم دولتی و براساس بودجه عمومی انجام نشود. یعنی اشخاص حقیقی یا حقوقی خصوصی موسس آن باشند . البته گفتنی است چه سازمان های مردم نهاد و چه سازمان های  دولتی دارای اثرات دوجانبه می باشند .

-غیرانتفاعی بودن(Non-Benefite) :

این امر بدان معنی است که دست یافتن به درآمد با انجام فعالیت های تجاری به منظور تقسیم منافع بین اعضا ، موسسان ، مدیران و کارکنان به عنوان هدف سازمان شناخته نمی شود .  در حالیکه این ویژگی  سازمان را برای دستیابی به درآمد برای اداره ی خود  باز نمی دارد.

 -تمایل به استقلال : 

یعنی سازمان های مردم نهاد در راستای رسیدن به اهداف خود در چهارچوب قوانین و موضوعات از درجه ی استقلال بالایی برخوردار باشد. یعنی زیر نفوذ صاحبان قدرت و یا گرایش های مختلف نباشد.

 -خود جوشی و نیاز طبیعی :

سازمان های مردم نهاد با توجه به نیاز طبیعی ناشی از شرایط فکری، محیطی ، انگیزش ها ، خصوصیت ها و آرمان های مشترک افراد جامعه به صورت داوطلبانه و خود جوش براساس اصل آزادی اشخاص تاسیس داده خواهند شد .

سازمان های مردم نهاد نیمه مستقل

سازمان های مردم نهاد نیمه مستقل

سازمان های مردم نهاد نیمه مستقل

بسیاری از سازمان های مردم نهاد غیرمستقل(Quango lQUANGOS) کارهای دولتی و وظایف خاصی را نیز انجام می دهند. اما اصطلاح سازمان های مردم نهاد یک تعریف کلی است .

از این رو اغلب سازمان ها ترجیح می دهند از اصطلاحات زیر استفاده کنند:

– سازمان داوطلبانه خصوصی (PVO)

– سازمان توسعه خصوصی (PDO)

 

 

اهداف

اهداف

  اهداف سازمان های مردم نهادNGO

سازمان های مردم نهادNGO برای رسیدن به اهداف سیاسی یا اجتماعی خود در حرکت هستند. این قبیل سازمان ها پراکندگی زیادی را دارا می باشد .  این اهداف طیف وسیعی از موقعیت های سیاسی و فلسفی را شامل می شود .

 

 

برای نمونه می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  1. بهبود وضعیت محیط زیست و گردشگری در کشور
  2. کمک های درمانی به بیماران خاص در حوزه بهداشت و درمان
  3. فرهنگ سازی در جامعه و تشویق اقشار مختلف به رعایت حقوق بشر جانوران
  4. افزایش سطح رفاه قشرهای مختلف
  5. آگاهی رسانی به طبقات مختلف جامعه
  6. پذیرش و حمایت از بیماران  مبتلا به اعتیاد