راه حل سیاسی دیگر برای رسیدگی به بحران کنونی هائیتی کافی نیست |

خانم. هلن لا لیم از سفرا خواست تا قاطعانه عمل کنند و به مقابله با بلای دائمی ناامنی و فساد کمک کنند، که همراه با بحران بهداشتی “مارپیچ نزولی هائیتی را تسریع می کند”.

پیش از این، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز دوشنبه به خبرنگاران گفت که محاصره کنونی تجهیزات حیاتی بشردوستانه و غیرنظامی در پایتخت پورتو پرنس توسط باندهای مسلح به شدت مسلح و خطر فزاینده ناشی از وبا، مستلزم «مسلح شدن» است. اقدام» برای ایجاد یک کریدور بشردوستانه نجات بخش.

او توضیح داد: «من از کاری صحبت می‌کنم که بر اساس معیارهای سخت‌گیرانه بشردوستانه، مستقل از ابعاد سیاسی مشکل که باید توسط خود مردم هائیتی حل شود، انجام شود. نیروی پلیس ملی را با آموزش و تجهیزات تقویت کنید، اما بحران کنونی “به این معنی است که باید کارهای بیشتری انجام شود”.

پورتو پرنس، پایتخت هائیتی.

UNDP هائیتی/بورخا لوپتگی گونزالس

پورتو پرنس، پایتخت هائیتی.

وبا و بحران سوخت

خانم. لا لایم تأکید کرد که تنها در چند هفته، ده ها مورد وبا تأیید شده است که بیش از نیمی از آنها منجر به مرگ شده است و صدها مورد دیگر در ادارات غرب و مرکز مشکوک شده اند.

و در حالی که موارد غیرمستند بیماری مرگبار منتقله از طریق آب در بخش‌هایی از پایتخت افزایش می‌یابد، باندها همچنان به محاصره پایانه واروکس که بیشتر سوخت کشور در آن ذخیره می‌شود، ادامه می‌دهند.

او به اعضای شورا گفت: «عواقب زیرساخت‌های اساسی هائیتی شدید بوده است، عملکرد بیمارستان‌ها و تامین‌کنندگان آب کشور را مختل کرده و واکنش‌های وبا را تحت تأثیر قرار داده است. آمیخته با امتناع از “ایجاد شرایط ناسالم برای گسترش بیماری”.

او هشدار داد که تا کنون، نه کار پلیس و نه درخواست های دستگاه دیپلماسی، از جمله سازمان ملل، برای ایجاد یک کریدور بشردوستانه، موفقیت آمیز نبوده است.

خشونت های گروهی در پورتو پرنس، پایتخت هائیتی، نزدیک به 8500 زن و کودک را تنها در دو هفته مجبور به ترک خانه های خود کرد.  (فیله)

بحران ناامنی

نماینده ویژه گفت که تنها در سال 2022 نزدیک به هزار آدم ربایی گزارش شده است و ناامنی عمومی همچنان مانع از حضور میلیون‌ها کودک در کلاس‌ها می‌شود، کل محله‌ها را منزوی می‌کند و خانواده‌ها را در معرض اخاذی قرار می‌دهد و برخی از آنها را زنده زنده در خانه‌های خود سوزانده‌اند.

وی تاکید کرد: می‌توان امیدوار بود که ورود تجهیزات تاکتیکی مهم خریداری شده توسط هائیتی توسط کانادا و ایالات متحده در آخر هفته به پورتو پرنس، به پلیس در کنترل مجدد اوضاع کمک کند.

یک کودک خردسال در شهر سیته سولیل، هائیتی به دلیل سوءتغذیه غربالگری می شود.

یک کودک خردسال در شهر سیته سولیل، هائیتی به دلیل سوءتغذیه غربالگری می شود.

حقوق بشر و بحران گرسنگی

خانم. لا لیم تاکید کرد که هر گونه حمایت امنیتی افزایش یافته از پلیس ملی باید با حمایت از سیستم قضایی نیز همراه باشد: هم برای اطمینان از پاسخگویی مناسب، و هم برای تقویت مجدد ابتکارات رهبری ملی، مانند واحدهای قضایی پیشنهادی متخصص در تعقیب باند. جرایم مرتبط و همچنین جرایم مالی.

«در چنین وضعیتی از ناآرامی مدنی، خشونت و غارت مداوم (از جمله انبارهای برنامه جهانی غذا (WFP) و صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)، حقوق اساسی به طور آشکار در سراسر کشور تضعیف می شود. باندها به زخمی کردن، آدم ربایی، تجاوز و کشتن ادامه می دهند.”

و اگر این کافی نبود، محرومیت اقتصادی نیز مردم را در آسیب‌پذیرترین وضعیت خود در سال‌های اخیر قرار می‌دهد: با خشونت گروهی که از پاسخ انسانی متناسب به وبا و کمبود مواد غذایی جلوگیری می‌کند.

رکورد 4.7 میلیون نفر با گرسنگی حاد روبرو هستند، از جمله ده ها هزار نفر که اکنون در “آستانه گرسنگی” هستند.

اعضای این شورا برای حمایت از نهادهای هائیتی در تلاش برای نظم مدنی و پاسخگویی – و نجات جان هزاران نفری که در غیر این صورت از دست خواهند رفت – باید اقدام کنند، و قاطعانه این کار را برای کمک به رسیدگی به بلایای مداوم ناامنی و فساد در هائیتی انجام دهند. ، او نتیجه گرفت.

Mara Gomez

کارشناس توییتر متعصب موسیقی. جنرال الکل ماون. علاقه مندان به تلویزیون

تماس با ما