دانشگاه هاو اهداف وتاثیرآن بر دانش وکارآفرینی قسمت اول

, ,
کارآفرینی و دانشگاه

در این پست سعی داریم تا شما را با نقش دانشگاه و تاثیر آن بر سطح دانش و توانمند کردن دانش پژوهان آشنا سازیم. سپس به بررسی اهداف و تاثیر آن برمیزان کار آفرینی خواهیم پرداخت . پس با ما همراه باشید …

معمولا با مطرح شدن نام یک مرکز آموزش عالی سوالات زیر ذهن ما را به خود مشغول خواهد کرد :

 

– آیا نوع  دانشگاه تاثیری در کیفیت ، سطح دانش و توانمندی فارغ التحصیلان دارد یا خیر؟

– نقش مراکز آموزش عالی بر میزان کارآفرینی دانشجویان و فارغ التحصیلان چگونه است ؟

– آیامیزان مدرک تحصیلی با میزان سطح دانش و توانایی افراد تاثیر مستقیمی دارد ؟

 

سوالات فوق تنها بخشی از مواردی هستند که در این حوزه مطرح  می شوند .بی شک دانشگاه بستری برای رشد و شکوفایی استعدادها را فراهم می کند .

فلسفه وجودی مراکز آموزش عالی در افزایش ارتقای سطح آموزش ،تربیت نیروی انسانی و حرکت به سمت رشد همواره بارز است  .

تاریخچه دانشگاه ها قبل از انقلاب اسلامی در ایران

تاریخچه دانشگاه

تاریخچه دانشگاه

ایده تاسیس دانشگاه در ایران در سال ۱۳۰۵ مطرح شد . این طرح به همت دکترسنک نماینده مجلس و طی مذاکراتی که با سیدمحمد تدین داشت شکل گرفت .پیگیری ها وتلاش ها زیادی توسط دولت آن دوران جهت تاسیس  این مرکز صورت گرفت .سرانجام در هشتم خرداد ماه ۱۳۱۳ طرح تاسیس دانشگاه تهران به تصویب مجلس شورای ملی رسید. همچنین اولین مرکز آموزش عالی در سال ۱۲۵۷ در ارومیه تاسیس شد .درسال ۱۳۲۵ نیز دستور دستور ساخت دانشگاهی توسط دولت وقت صادر گردید . در سال ۱۳۲۸ نیز طرح ساخت دانشکده هادرشهرستان ها مطرح شد. اولویت اول با دانشکده های کشاورزی و پزشکی بود . پروفسور شارل ابرلن تلاش های زیادی در این راستا نمودند .

وضعیت دانشگاه ها بعد از انقلاب اسلامی در ایران

بعد از انقلاب اسلامی ایران به پیشرفت قابل توجهی در زمینه تربیت نیروی انسانی دست یافت .موسسات و مراکز آموزش عالی گسترده شدند.موسسات و مراکز مختلفی در نقاط مختلف ایران راه اندازی شد . در این راستا علاوه بر دانشگاه های ملی که قبل از انقلاب وجود داشتند مراکز آموزش عالی دیگری نیز پا به عرصه ظهور گذاشتند .دانشگاه هایی همچون آزاد ،غیرانتفاعی ، پیام نور ، علمی کاربردی ، پردیس و…تاسیس شدند. این مراکز روز به روز در جهت افزایش کیفیت کوشیدند و گسترش یافتند .  در سال های قبل از انقلاب با توجه به کمی تعداد مراکز آموزش عالی  پذیرش دانشجوها با سختی هایی همراه بود .

وضعیت فعلی مراکز آموزش عالی

دانشگاه ها

گامی تا موفقیت

امروزه با گسترش تعداد دانشکده ها و افزایش سطح پذیرش دانشجویان ،آرزوی جوانان برای مطالعه در تحصیلات عالی جامع عمل پوشید . با اقدامات و  تاسیس مراکز فوق مسیر سخت و پر استرس گذشته هموارتر شد .هم اکنون تعداد صندلی ها در مراکز عالی در مقاطع کاردانی و کارشناسی بیشتر از تعداد داوطلبین کنکور است .  به بیانی دیگر  امروزه امکان ادامه تحصیل برای کلیه داوطلبین مسیر شده است . گفتنی است امروزه ادامه تحصیل در تمامی مراکز آموزش عالی بجز بخش روزانه مستلزم پرداخت هزینه هایی است .

در این میان  بحث کیفیت آموزشی و سطح دانش مراکز زمانی مهمتر میشود  که فردی تصمیم به ادامه تحصیل بگیرد.

اهداف تحصیلی

افراد معمولا از ادامه تحصیل اهداف مختلفی را دنبال می کنند . به عنوان مثال گاهی فرد به دنبال کسب مدرک تحصیلی است . غالبا برای این دسته از افراد نوع دانشگاه محل تحصیل تفاوت چندانی نخواهد داشت . در این میان بسیاری رشته ای را برای تحصیل برمی گزینندکه تمایل دارند آینده شغلی آنها را نیز پوشش دهد . فارغ از نوع دانشگاه ها آنچه حائز اهمیت است اساتید و عمل مهم بعدی میزان تلاش و پشتکار دانشجویان جهت کسب علم می باشد .

 

کارآفرینی

از اواخر قرن بیستم کارآفرینی مورد توجه محافل آموزشی علی الخصوص کشورهای جهان قرار گرفت . این عامل به عنوان کلیدی ترین عنصر جهت پیشرفت و توسعه کشورها مطرح شد . این عامل  نقش بسزایی را در اشتغال و رفاه  اجتماعی جامعه ایفا می کند . کارآفرینی با هدف تبدیل دانش و ایده محقق  در راستای تبدیل آن به کسب و کار ارزشمند و زیباست .

عوامل زیردر نتیجه کارآفرینی حاصل می گردد :

  • افزایش بهره وری
  • موفقیت های مستمر در روند کاری
  • افزایش رفاه و کسب در آمد (ثروت )
  • پایین آمدن نرخ بی کاری
  •  ارائه ایده های نو در جهت خدمت به کشور
  • کمک به اقتصاد خانواده
  • احساس آرامش شغلی
  • حفظ ثبات خانواده
  • کمک به  اقتصاد جامعه (هرچند جرئی )

امروزه نیازبه کارآفرینی در تمامی عرصه ها خصوصا دانشگاهی پیش از پیش احساس می شود . گاهی تلاش برای کارجویی با کارآفرینی پاسخ داده می شود .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *