با خالی شدن باتری و بدون سوخت، ماموریت “Mangalian” هند به پایان می رسد اخبار هند

بنگالورو: پیشران سفینه مدارگرد مریخ هند تمام شده و باتری آن فراتر از حد مجاز تخلیه شده است، که این گمانه زنی را تقویت می کند که اولین ماموریت بین سیاره ای این کشور “Mangalian” سرانجام دوره طولانی خود را به پایان رسانده است. ماموریت مدارگرد مریخ 450 کرور روپیه در 5 نوامبر 2013 از PSLV-C25 پرتاب شد و فضاپیمای MOM در 24 سپتامبر 2014 در اولین تلاش خود با موفقیت در مدار مریخ قرار گرفت.

منابعی در سازمان تحقیقات فضایی هند (ISRO) به PTI گفتند: “در حال حاضر هیچ سوختی باقی نمانده است. باتری ماهواره تخلیه شده است.” “لینک از بین رفته است”.

با این حال، هیچ خبر رسمی از آژانس فضایی ملی کشور که مقر آن در اینجا است، وجود نداشت.

با سوخت روی هواپیما، ISRO در حال انجام مانورهای مداری بر روی فضاپیمای MOM بود تا آن را به مداری جدید برساند تا از کسوف قریب الوقوع در گذشته جلوگیری کند.

مقامات که نخواستند نامشان فاش شود، گفتند: «اما اخیراً خسوف‌هایی پشت سر هم رخ داد که یکی از آن‌ها هفت ساعت و نیم به طول انجامید».

یکی دیگر از مقامات گفت: «از آنجایی که باتری ماهواره به گونه‌ای طراحی شده است که مدت زمان خورشید گرفتگی را فقط یک ساعت و 40 دقیقه تحمل کند، خورشید گرفتگی طولانی‌تر باتری را فراتر از حد مطمئن تخلیه می‌کند.»
مقامات ISRO خاطرنشان کردند که فضاپیمای مدارگرد مریخ تقریباً هشت سال کار کرد که بسیار فراتر از عمر مأموریت طراحی شده آن به مدت شش ماه است.

آنها گفتند: «این کار کار خود را انجام داده و نتایج علمی قابل توجهی به همراه داشته است.

اهداف این ماموریت عمدتاً فناوری بود و شامل طراحی، تحقق و پرتاب یک فضاپیمای مدارگرد مریخ بود که قادر بود با استقلال کافی در طول مرحله سفر عمل کند. درج/گرفتن مدار مریخ و فاز در مدار به دور مریخ.

MOM – یک پروژه نمایش فناوری – پنج محموله علمی (مجموعاً 15 کیلوگرم) را برای جمع‌آوری داده‌ها در مورد زمین‌شناسی سطح، مورفولوژی، فرآیندهای جوی، دمای سطح و فرآیند فرار اتمسفر حمل کرد.

این پنج ابزار عبارتند از: دوربین رنگی مریخ (MCC)، طیف‌سنج تصویربرداری مادون قرمز حرارتی (TIS)، حسگر متان برای مریخ (MSM)، آنالیز ترکیب خنثی مریخ اگزوسفریک (MENCA) و نورسنج آلفای لیمان (LAP).

مسؤولان سازمان ISRO خاطرنشان کردند: «MOM» دارای امتیازات زیادی مانند مقرون به صرفه بودن، مدت کوتاه تحقق، بودجه انبوه اقتصادی و کوچک‌سازی پنج محموله علمی ناهمگن است.

هندسه مداری بسیار بیضوی MOM، MCC را قادر می‌سازد تا از «دیسک کامل» مریخ در دورترین نقطه و جزئیات دقیق‌تر از نزدیک‌ترین نقطه، عکس‌های فوری بگیرد.

MCC بیش از 1000 تصویر تولید کرده و یک اطلس مریخ منتشر کرده است.

در همین حال، برنامه‌هایی برای ماموریت بعدی “Mangalian” به سیاره سرخ، با این حال، هنوز قطعی نشده است.

ISRO با “اعلان فرصت” (AO) برای ماموریت آینده مدارگرد مریخ (MOM-2) در سال 2016 منتشر شد، اما مقامات اذعان کردند که هنوز در تابلوی ترسیم قرار دارد.

پروژه‌های «گاگانیان»، «چاندرایان-۳» و «آدیتیا – ال ۱» در فهرست اولویت‌های فعلی آژانس فضایی قرار دارند.

AO گفته بود: “اکنون برنامه ریزی شده است که ماموریت مدارگرد بعدی به دور مریخ برای فرصت پرتاب آینده انجام شود. پیشنهادهایی از دانشمندان علاقه مند در هند برای آزمایش بر روی یک ماموریت مدارگرد به دور مریخ (MOM-2) درخواست شده است تا به موضوع علمی مرتبط رسیدگی شود. مشکلات و موضوعات.”

یکی از مقامات ارشد ISRO در پاسخ به سوالی درباره به‌روزرسانی MOM-2 به PTI گفت: «در حال حاضر در لیست تأیید شده نیست».

این مقام مسئول گفت: باید بر اساس رایزنی های گسترده تر با جامعه پژوهشی، پروپوزال ها و محموله های پروژه را تدوین کنیم. “این هنوز در تابلوی طراحی است. اما برای نهایی کردن ماموریت به جزئیات بیشتر و همکاری بین المللی نیاز دارد.”

Ainsley Murphy

بشارت دهنده آبجو Wannabe. نویسنده فداکار جنرال الکل نینجا. دانشجو. متخصص زامبی خالق مستقل متعصب سفر

تماس با ما