ابتکار غلات دریای سیاه: چیست و چرا برای جهان مهم است |

1) معامله ای برای حرکت مجدد منابع حیاتی

اوکراین، یکی از بزرگترین صادرکنندگان غلات در جهان، به طور معمول سالانه حدود 45 میلیون تن غلات را به بازار جهانی عرضه می کند، اما پس از حمله روسیه به این کشور، در اواخر فوریه 2022، کوه های غلات در سیلوها ساخته شدند و کشتی ها قادر به انجام آن نیستند. عبور امن به و از بنادر اوکراین، و مسیرهای زمینی قادر به جبران نیست.

این به جهش قیمت مواد غذایی اصلی در سراسر جهان کمک کرد. همراه با افزایش هزینه انرژی، کشورهای در حال توسعه تا آستانه نکول بدهی پیش رفتند و تعداد فزاینده ای از مردم خود را در آستانه قحطی دیدند.

در 22 ژوئیه، سازمان ملل، فدراسیون روسیه، ترکیه و اوکراین با طرح غلات دریای سیاه در یک مراسم امضا در بزرگترین شهر ترکیه، استانبول، موافقت کردند.

این قرارداد به صادرات غلات، سایر مواد غذایی و کود از اوکراین، از جمله آمونیاک، اجازه داد تا از طریق یک کریدور بشردوستانه دریایی امن از سه بندر کلیدی اوکراین: چورنومورسک، اودسا، و یوژنی/پیودنیی به سایر نقاط جهان از سر گرفته شود.

برای اجرای این قرارداد، یک مرکز هماهنگی مشترک (JCC) در استانبول ایجاد شد که شامل نمایندگان ارشد فدراسیون روسیه، ترکیه، اوکراین و سازمان ملل متحد است.

طبق رویه‌های صادر شده توسط JCC، کشتی‌هایی که مایل به شرکت در ابتکار هستند، در خارج از استانبول مورد بازرسی قرار می‌گیرند تا مطمئن شوند که خالی از محموله هستند، سپس از طریق کریدور بشردوستانه دریایی به سمت بنادر اوکراین برای بارگیری حرکت خواهند کرد. این کریدور توسط JCC ایجاد شده و برای اطمینان از عبور ایمن شناورها به صورت 24 ساعته نظارت می شود. کشتی های در سفر برگشت نیز در منطقه بازرسی در استانبول بازرسی خواهند شد.

مرکز هماهنگی مشترک ابتکار غلات دریای سیاه

مرکز هماهنگی مشترک ابتکار غلات دریای سیاه

2) میلیون ها تن اوکراین را ترک می کنند

محموله های تحت نظارت ابتکار از اول اوت شروع به حرکت کردند. تا پایان ماه، بیش از 100 کشتی با بیش از یک میلیون تن غلات و سایر مواد غذایی، اوکراین را ترک کردند. تا اواسط سپتامبر JCC گزارش داد که حدود سه میلیون تن اوکراین را ترک کرده است که نشان دهنده پیشرفت مثبت است. امید است در نهایت تا پنج میلیون تن ماهانه صادر شود.

بر اساس ارقام سازمان ملل، 51 درصد محموله تاکنون (تا اواسط سپتامبر) ذرت، 25 درصد گندم، 11 درصد محصولات آفتابگردان، شش درصد کلزا، پنج درصد جو، یک درصد دانه سویا و یک درصد دیگر مواد غذایی بوده است. .

زن در هند غلات (فیله) را جابجا می کند

زن در هند غلات (فیله) را جابجا می کند

3) حدود یک چهارم محموله ها مستقیماً به کشورهای کم درآمد می رود

حدود 25 درصد از محموله ها به کشورهای کم درآمد و متوسط ​​پایین رفته است. مصر (8 درصد)، هند و ایران (هر کدام 4 درصد)، بنگلادش، کنیا و سودان (هر کدام 2 درصد)، لبنان، یمن، سومالی، جیبوتی (هر کدام یک درصد) و تونس (کمتر از یک درصد)

این شامل کشتی‌های اجاره‌شده سازمان ملل است که کمک‌های غذایی بشردوستانه را – گندم خریداری شده از برنامه جهانی غذا (WFP) – به شاخ آفریقا و یمن می‌رسانند. دو کشتی اجاره شده سازمان ملل متحد در حال حاضر اوکراین را ترک کرده اند، در حالی که دو کشتی دیگر به زودی انتظار می رود. WFP تاکنون 120,000 متریک تن گندم برای حمایت از کمک های بشردوستانه در شاخ آفریقا، یمن و افغانستان خریداری کرده است.

اولین کشتی اجاره شده توسط WFP در 30 اوت در جیبوتی پهلو گرفت تا از واکنش خشکسالی در شاخ آفریقا حمایت کند. دومین کشتی اجاره شده توسط سازمان ملل با 37500 متریک تن گندم در 30 اوت به حرکت در آمد و در 3 سپتامبر در ترکیه پهلو گرفت، جایی که گندم ها به آرد تبدیل می شوند.

این آرد سپس در کشتی دیگری بارگیری می شود که برای حمایت از پاسخ بشردوستانه برنامه جهانی غذا به یمن می رود. سومین و چهارمین کشتی اجاره شده توسط WFP نیز گندم را برای عملیات امدادی تامین خواهند کرد.

حدود 25 درصد غلات به کشورهای با درآمد متوسط ​​بالا – از جمله ترکیه، چین و بلغارستان – رفته است. و 50 درصد به کشورهای پردرآمد مانند اسپانیا، هلند، ایتالیا، جمهوری کره، رومانی، آلمان، فرانسه، یونان، ایرلند و اسرائیل.

سازمان ملل به آن اشاره می کند تمام غلاتی که به لطف این طرح از بنادر اوکراین خارج می شود، برای افراد نیازمند سودمند است، زیرا به آرام کردن بازارها و محدود کردن تورم قیمت مواد غذایی کمک می کند.

تمام حرکات کشتی را می توان در وب سایت Black Sea Grain Initiative یافت که همچنین حاوی حقایق و ارقام مفید است.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل، بارگیری غلات در کشتی Kubrosliy در اودسا، اوکراین را تماشا می کند.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل، بارگیری غلات در کشتی Kubrosliy در اودسا، اوکراین را تماشا می کند.

4) قیمت مواد غذایی در حال کاهش است

نشانه های قوی وجود دارد که ابتکار عمل در یکی از اهداف کلیدی خود یعنی کاهش قیمت مواد غذایی موفق شده است.

در یک نشست مطبوعاتی در اواسط سپتامبر، ربکا گرینسپن، دبیر کل آژانس تجاری سازمان ملل متحد، معروف به UNCTAD، و امیر عبدالله، هماهنگ کننده سازمان ملل متحد برای ابتکار غلات دریای سیاه از این واقعیت استقبال کردند که قیمت ها طی پنج ماه کاهش یافته است. ردیف: شاخص قیمت مواد غذایی نسبت به اوج خود در اسفندماه سال جاری نزدیک به 14 درصد کاهش داشته است.

آقای. عبدالله توضیح داد که کاهش قیمت ها به این معنی است که کسانی که غلات را به امید فروش با سود بیشتر احتکار می کردند، اکنون می فروشند، که به این معنی است که اکنون عرضه مواد غذایی در بازارها بیشتر است که منجر به کاهش بیشتر قیمت ها می شود. خانم. گرینسپن، که هماهنگ کننده تیم وظیفه جهانی سازمان ملل متحد است که برای کمک به کشورها برای مقابله با شوک های اقتصادی سه گانه بدتر شده از اثرات جنگ در اوکراین تشکیل شده است، خاطرنشان کرد که این تفاوت بزرگی در بحران هزینه های زندگی جهانی ایجاد می کند. .

در سطح جهان، رکورد 345 میلیون نفر در بیش از 80 کشور جهان در حال حاضر با ناامنی غذایی حاد مواجه هستند، در حالی که 50 میلیون نفر در 45 کشور بدون حمایت بشردوستانه در معرض خطر قحطی قرار دارند.

در ماه آگوست، دیوید بیزلی، مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا، بازگشایی بنادر دریای سیاه را “مهم ترین کاری که می توانیم در حال حاضر برای کمک به گرسنگان جهان انجام دهیم” اعلام کرد. او هشدار داد که اگرچه این امر به خودی خود گرسنگی در جهان را متوقف نمی کند، بازگرداندن غلات اوکراینی به بازارهای جهانی شانس جلوگیری از افزایش بیشتر بحران جهانی غذا را افزایش می دهد.

دبیرکل آنتونیو گوترش (چپ) و رئیس جمهور رجب طیب اردوغان در مراسم امضای ابتکار غلات دریای سیاه در استانبول، ترکیه.

دبیرکل آنتونیو گوترش (چپ) و رئیس جمهور رجب طیب اردوغان در مراسم امضای ابتکار غلات دریای سیاه در استانبول، ترکیه.

5) همکاری مداوم برای موفقیت مستمر ضروری است

سازمان ملل کاملاً آگاه است که حفظ محموله‌ها در خارج از بنادر اوکراین مستلزم ادامه همکاری اوکراین و روسیه است. آقای. عبدالله از “روح همکاری” بین طرفین ابتکار ستایش کرده است. وی همچنین به نقش ویژه ای که ترکیه و سازمان ملل در ادامه روند ایفا می کنند اشاره کرد.

با این حال، بدون پایان روشنی برای جنگ، آینده نامشخص است.

ابتکار فعلی ممکن است بیش از 120 روز اولیه خود پس از تاریخ امضای 22 ژوئیه در صورت تمایل طرفین ادامه یابد. افکار تیم JCC در استانبول در حال حاضر به تمدید قرارداد معطوف شده است. آقای. عبدالله همچنان مثبت است و ابراز امیدواری می‌کند که “با تلاش‌های میانجی‌گری سازمان ملل، این موضوع واقعاً مورد بحث قرار نگیرد”.

Sam Mcknight

دانشجوی آماتور. مجموع ماون سفر. کارشناس مواد غذایی بیکن نرد. کارآفرین. فن آبجو. عاشق فرهنگ پاپ

تماس با ما